جمال وفایی به سال 1319 در خیابان ری تهران كوچه آصف الدوله متولد شد و دوران كودكی را زیر نظر پدرش كه از صدایی بسیار خوش برخوردار بود می گذراند . پدر جمال {محمد علی} قرآن را با صوتی بسیار شیرین و جذاب تلاوت میكرد و اولین قارئی بود كه صوت قرآن وی از رادیو پخش می شد و نامش در رادیو "نجفی كرمانشاهی" اعلام گردید . پدر جمال ، كه غیر از رادیو به مجالس روضه خوانی و ختم و ترحیم می رفت جمال را هم دنبال خود می برد و رموز خواندن را به وی می اموخت و جمال هم در هر جلسه یی كه شركت می كرد و می خواند ، پدرش پولی جهت تشویق به وی می داد .

                                                وفایی

جمال در هفت سالگی به مدرسه ترقی می رود ، در این مدرسه با آقای منوچهر نوذری {هنرمند شایسته تئاتر و رادیو} كه فن بیان تئاتر را تدریس میكرد آشنا می شود . و وی كه كودكی خردسال بود به رهبری نوذری ، اولین پیش پرده یی به نام "بچه های شكمو" را در مدرسه می خواند كه فوق العاده مورد توجه حضار قرار گرفت و مدیر مدرسه از فردای آن روز به او تكلیف می كند كه سر صف قرآن و دعا بخواند و وی از هفت سالگی خواندن را شروع میكند .

جمال پس از مدتی كه با پدرش به مجالس ترحیم میرفت ، یك روز پس از خواندن مرثیه یی ، شخصی به نام "عبدالرحیم اعتماد مقدم" كه از كاركنان جامعه باربد بود حضور داشت و صدای وی را كه می شنود با پدر جمال صحبت میكند و از وی تقاضا میكند كه اجازه دهد جمال در جامعه باربد نزد اسماعیل مهرتاش كه همه را مجانی تعلیم می داد  ، جمال را هم تعلیم دهد و گفت :"حیف است این صدا از فیض چنین استادی بی بهره ماند." پدرش هم موافقت می كند و بدین طریق جمال به كلاس اسماعیل مهرتاش راه یافت و مدت دوازده سال هفته ایی دو روز در كلاس استاد و هفته ای یك روز زیر نظر "دكتر نامدار" استاد فن بیان و موسیقی رفت و همزمان با خوانندگانی چون : شجریان ، عبدالوهاب شهیدی ، منتشری ، نوابی و صفاریان تعلیم گرفت .

                                                       وفایی

روزی در كلاس كه مشغول تمرین بود ، "مرحوم دكتر مهدی بركشلی" وارد شد و گوش به خواندن وفایی می دهد و بلافاصله از استاد مهرتاش می خواهد كه اجازه دهد وی در جشن دانشگاه تهران برنامه اجرا نماید ، استاد می پذیرد و وفایی در دانشكده ادبیات دانشگاه تهران اولین كنسرت خود را  همراه با استادانی نظیر : فرامرز پایور ، حسن كسایی ، حسین تهرانی ، اجمد عبادی و اصغر بهاری اجرا كرد و پس از چندی در سالن هنرهای زیبای كشور ، همراه با كمانچه اصغر بهاری قطعه ایی در افشاری اجرا كرد كه از رادیو و تلویزیون پخش می گردد و موجب شهرت وی میگردد . در سال 1345 ، رسما به رادیو دعوت شد و با آقایان :عباس شاپوری ، حبیب اله بدیعی ، منصور صارمی ، اسداله ملك ، فرهنگ شریف ، عباس زندی و مرحوم افتتاح همكاری خود را آغاز میكند . در برنامه گلها اعم از گلهای رنگارنگ ، برگ سبز ، شاخه گل شركت میكند و بیشتر اهنگ های مهدی خالقی را كه برایش می ساخت اجرا می كرد و بهترین آن از نظر خود وفایی "جمال كعبه" نام دارد كه روز عید قربان از رادیو پخش شد . 

وفایی پس از مدتی ، برای شركت در برنامه ی "ساز های ملی" به رهبری آقایان : مهدی فلاح و حسینعلی مفتاح و به سرپرستی ضیاء مختاری رفت كه مدت 5 سال ادامه داشت ، آهنگ های اركستر "سازهای ملی" را آقایان : اكبر محسنی ، ابراهیم خان منصوری و عبداله جهان پناه می ساختند و برنامه های مختلفی نیز همراه با آقایان : منصور صارمی ، اسداله ملك ، جواد لشگری ، بزرگ لشگری ، حسین صمدی و معارفی اجرا نمود .

وفایی سفرهایی به كشورهای : افغانستان ، آلمان و آمریكا جهت شناساندن موسیقی ملی ایران همرا با زنده یاد محمودی ، عباس زندی ، حبیب اله بدیعی ، علی تجویدی و مهدی تاكستانی نمود . و حدود 40 آهنگ از خود به جای گذاشت . جمال وفایی اعتقاد دارد كه چه دارد از مساعی و تشویق های پدرش است و روز یكه در اوج شهرت بود خبرنگاری از وی پرسید كه " شما چگونه خواننده شدی؟" در پاسخ آن خبرنگار گفت :‌"صدا ارثی است كسی نیست و من هر چه دارم از پدرم به ارث برده ام."

 

گلهای رنگارنگ 547

خوانندگان : جمال وفایی ، عهدیه

نوازندگان : عبادی ، صارمی ، موسوی ، جهانگیر ملك

آهنگ : افشاری از میرنقیبی

ترانه : معینی كرمانشاهی

سایر اشعار : بسطامی ، زلالی خوانساری

غزل آواز : ولی دشت بیازی ، حبیب خراسانی

گوینده : روشنك

 

شروع برنامه با دكلمه روشنك :

ای كه جان بخش تر از باد بهار آمده ای

بخت یارت كه به پرسیدن یار آمده ای

مرغ در قفس سینه نمی گنجد باز

همچو طاووس به صد نقش و نگار آمده ای

سایه لطف مكن از من سرگشته دریغ

نخل امیدی و امروز به بار آمده ای

 

 

اجرای ترانه با صدای عهدیه

 

 

دكلمه شعر :

نسیم آمد به طرف باغ سرمست

سر زنجیر موج آب دردست

نسیمی كز خرامش غم نخیزد

بلرزد گل و از آن شبنم نریزد

ز نم نقش قدم زایل نمی شد

زمین تر می شد اما گل نمی شد

چنانش سبزه در نقش و نما بود

كه رنگ سبزه سبزه جدا بود

 

ادامه برنامه با ساز عبادی ، موسوی ، ملك

 

آواز وفایی با سنتور صارمی در مایه افشاری

دكمله شعر :

كنون كه صاحب مژگان شوخ و چشم سیاهی

نگاه دارد دلی را كه می بری به نگاهی

مقیم كوی تو تشویش صبح و شام ندارد

كه در بهشت نه سالی معین است و نه ماهی !

 

دانلود گلهای رنگارنگ 547

 

روز چهارشنبه گذشته ، اولین سالگرد درگذشت بانو الهه بود . به همین مناسبت دو برنامه از شاخه گل ایشان و یك كلیپ تصویری آماده كرده ام كه تقدیم میگردد .

 

 

                       معروفی الهه عبادی

 

یك شاخه گل 238

با همكاری : الهه ، جواد معروفی ، عبادی

آهنگ : افشاری از عارف

ترانه : ابوالحسن ورزی

گوینده : آذر پژوهش

 

 

كی گفتمت یاری چون من پیدا كن     خود را ز شور عاشقی رسوا كن

گر عاشقی با درد و غم سودا كن        كمتر شكایت از دل شیدا كن

.......

 

در این برنامه شرح حال محیط قمی را خواهید شنید .

 

دانلود یک شاخه گل 238 

 

یك شاخه گل 257

با همكاری : جواد معروفی ،‌ الهه ، مجید

آهنگ : محلی ارمنی

ترانه : رهی معیری

گوینده : روشنك

 

 

بس كه عشقت در دل من      فكند آتش دلبری

لاله روید از گل من        چو به خاك من بگذری

بی تو گل در دل ما     اثری نكند ساغری

........

 

در این برنامه شرح حال اوحدی مراغه ای را خواهید شنید .

 

دانلود یک شاخه گل 257 

 

و حال ، كلیپ تصویری رسوای زمانه با صدای الهه ، آهنگ همایون خرم ، ترانه بهادر یگانه

 

دانلود کلیپ رسوای زمانه با صدای الهه 

 

تكنوازان 632

با همكاری :‌عبادی ، صارمی ، اسداله ملك ، جهانگیر ملك

بیات ترك

 

دانلود تکنوازان 632

+ نوشته شده در  جمعه بیست و پنجم مرداد ۱۳۸۷ساعت 11:13  توسط صالحی  |